Eberhard: The Maison, historia

EBERHARD-CO

The Maison

Założona w La Chaux-de-Fonds w 1887 roku przez Georges-Luciena Eberharda, szwajcarska manufaktura zegarmistrzowska Eberhard & Co. posiada długą i nieprzerwaną historię niezależności oraz nazwę, która jest zdecydowanie synonimem tradycji, zaangażowania i innowacyjnego ducha. Badania, doskonałość i innowacje to wartości, na których firma oparła swoją filozofię, zachowując głębokie powiązanie z jej korzeniami.

Historia

1887 to rok założenia manufaktury zegarowej Eberhard & Co. Założyciel, Georges-Lucien Eberhard, miał wówczas 22 lata, był zegarmistrzem ze Saint-Imier, wioski położonej zaledwie kilka kilometrów od La Chaux-de-Fonds, małego miasteczka w szwajcarskiej Jurze, centrum produkcji zegarków od XVIII wieku. Teren ten był już znany na całym świecie z rozwoju przemysłu zegarmistrzowskiego. Georges był przekonany, że może odegrać swoją rolę w tym dynamicznie rozwijającym się biznesie. I tak się stało, ponieważ w krótkim czasie, jak wynika z zachowanych dokumentów z tamtych czasów, Eberhard & Co. stał się szybko aktywnym przedsiębiorstwem, w pełni zanurzonym w lokalnym kontekście zawodowym i społecznym. Georges-Lucien chciał być w samym centrum akcji, dlatego na budynek firmy wybrał działkę przy Rue Léopold-Robert. Nowa siedziba Eberhard była imponująca, solidna a dzięki dzięki figurze orła umieszczonego na jej szczycie, bardzo okazała. Budynek przy Rue Léopold-Robert 73 jest do dziś jednym z punktów odniesienia dla odwiedzających La Chaux-de-Fonds w poszukiwaniu prestiżowej historii miasta.

Kilka patentów zostało wprowadzonych już na samym początku istnienia firmy:

Tokio 1942, II wojna światowa – „Sistema Magini”, podwójny chronograf Eberhard & Co. należy do bohaterów mało znanego epizodu II wojny światowej: w 1942 zegarek roku przeleciał z Rzymu do Tokio i z powrotem. W szczytowym okresie wojny państwa osi nie mogły komunikować się drogą radiową, ponieważ ich tajne kody zostały rozszyfrowane przez Anglików i Amerykanów. Włochy, Niemcy i Japonia postanowiły połączyć te trzy kraje regularnymi usługami lotniczymi w celu przesyłania nowych kodów. Dzięki zegarkowi sukces odnieśli jedynie Włosi. Ten 24-godzinny chronograf z ułamkiem sekundy, przeznaczony do nawigacji pokładowej, dał m.in znaczący wkład w rozwój techniczny i postęp naukowy włoskiej armii i historii lotnictwa.

„Sistema Magini” był absolutnym bohaterem aukcji zorganizowanej w 2012 roku przez słynny Dom Aukcyjnym Meeting Art. Zegarek wylicytowany został za kwotę 56 000 € (ponad 68 000 €
łącznie z prawami aukcyjnymi).

Wartość historyczna firmy Eberhard & Co. i jej tradycja zegarmistrzowska została potwierdzona niedawno podczas aukcja Christie’s w Genewie, gdzie w dniu 10 listopada 2014r. licytowano arcydzieła mikromechaniki zegarmistrzowskiej, w tym kilka historycznych modeli Eberhard & Co. Wśród sprzedawanych egzemplarzy Eberharda największym powodzeniem cieszyły się dwa wyprodukowane w 1939 roku chronografy z sekundnikiem i tachometrem oraz licznikiem godzin i minut. Obydwa modele – jeden ze złota, drugi ze stali – osiągnął cenę sprzedaży 40 000 franków szwajcarskich.

1919 – Na początku lat 20. XX w popularność Eberharda kwitnie, także dzięki uruchomieniu jednego z
pierwszych chronografów.

1935 – Wprowadzenie na rynek chronografu z podwójnym przyciskiem, wyposażonego w funkcje stop i start bez resetu, będącego efektem ciągłych badań i innowacji.
1938 – Chronograf na rękę z licznikiem godzin.
1939 – Stworzenie chronografu dwuprzyciskowego z funkcją ułamka sekundy, która pozwala na zarejestrowanie dwóch różnych sesji pomiaru czasu

1940 – Następuje prawdziwy przełom. Uruchomiona zostaje linia Extra Fort, która jest jednym z filarów marki i jest obecna do dzisiaj w kolekcji zegarków.
1959 – Wprowadzona zostaje kultowa kolekcja Scafograf, której nazwa zostaje zastrzeżona rok wcześniej (25/10/1958 – N. 172577)
1960- Prezentacja kolekcji Contograf, wnoszącej wiele innowacyjnych rozwiązań.

Wynalazczego ducha marki można także odnaleźć w kilku innowacjach technicznych i stylistycznych realizowanych na przestrzeni lat, co świadczy o statusie Eberhard & Co. jako prekursora ewolucji branży. Oto kilka przykładów:

„CHRONO MARINE” – pierwsza marka, która ponownie wypuściła na rynek chronograf z kołem kolumnowym
„CHRONO 120” – Opatentowana konstrukcja o podwójnej funkcji subtarczy na godzinie 6 (licznik dni tygodnia i licznik godzin).
„TAZIO NUVOLARI VANDERBILT CUP” – Oryginalne opracowanie modyfikacji kalibru chronografu polegającej na wprowadzeniu powrotu do zera za pomocą przycisku umieszczonego współosiowo z koronką.
„EXTRA-FORT CHRONOGRAPH” – Pierwsza marka, która zastosowała koło kolumnowe.
Komplikacja zastosowana na potrzeby konkretnego kalibru stosowanego w Extra-Fort.
„TRAVERSETOLO” Prekursor zegarków oversize, które zdominowały rynek męski w ciągu ostatnich kilku lat: wprowadzony na rynek w 1996 roku o średnicy 43mm.

Aktualny zarząd Eberharda skupił się zarówno na nowych pomysłach, jak i na ożywieniu tradycyjnych modeli marki, co jest strategią obowiązującą do dziś.

Kolekcje: CHRONO i NAVY MASTER.
„Chrono Marine” to nadgarstkowa reedycja modelu noszonego przez oficerów włoskiej Królewskiej Marynarki Wojennej w latach trzydziestych XX wieku. Kolekcja Navy Master świętowała stulecie Maison (1887-1987)

Opis poszczególnych kolekcji Eberhard

Ostatnio dodane

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych